TWÓJ KOSZYK

Koszyk jest pusty

ksiazka tytuł: VADEMECUM SEKRETARZA GMINY STATUS SEKRETARZA ORGANIZACJA URZĘDU PRAWO PRACY autor: TOMASZ FIJOŁEK, TOMASZ SIERZPUTOWSKI, MARLENA SAKOWSKA-BARYŁA, MATEUSZ KARCIARZ, MACIEJ KIEŁBUS, BARBARA BIELENICA, JACEK MURZYDŁO, KATARZYNA GOSPODAROWICZ, ROBERT SEWERYN, SYLWESTER SZCZEPANIAK, ANDRZEJ SZEWC
DOSTAWA WYŁĄCZNIE NA TERYTORIUM POLSKI

FORMY I KOSZTY DOSTAWY
  • 0,00 zł
  • Od 11,00 zł
  • 15,50 zł
  • 0,00 zł
  • Od 9,90 zł

VADEMECUM SEKRETARZA GMINY STATUS SEKRETARZA ORGANIZACJA URZĘDU PRAWO PRACY

Wersja papierowa
Wydawnictwo: MUNICIPIUM
ISBN: 978-83-61980-68-1
Liczba stron: 222
Oprawa: Miękka
Wydanie: 2015 r.
Język: polski

Dostępność: dostępny (Uwaga: Niski stan magazynowy)
98,00 zł 88,20 zł

Status prawny sekretarza został określony przez prawodawcę w sposób bardzo ogólny. Wskazanie spraw, którymi ma się zajmować, jest zależne od uregulowania jego pozycji mocą regulaminu organizacyjnego urzędu, umowy o pracę oraz upoważnień kierownika urzędu. Jego rolą jest zazwyczaj wsparcie kierownika urzędu w zapewnieniu sprawnego funkcjonowania jednostki. W tym pomoże niniejsza publikacja, w której znajdą Państwo informacje jak prawidłowo napisać ogłoszenie o wolnym stanowisku, przeprowadzić nabór i ocenę pracownika, udzielić prawidłowo urlopu.

SPIS TREŚCI

Rozdział 1. POZYCJA SEKRETARZA
1. Status prawny sekretarza jednostki samorządu terytorialnego
1.1. Pozycja prawna sekretarza w ujęciu historycznym
1.2. Aspekty prawne związane z zatrudnieniem sekretarza
1.3. Sekretarz jednostki samorządu terytorialnego jako osoba wykonująca
czynności prawne
1.4. Apolityczność sekretarza
1.5. Ograniczenia w podejmowaniu innych zajęć przez sekretarza
1.6. Prowadzenie spraw gminy - sekretarz a zastępca wójta
2. Zatrudnianie sekretarza
2.1. Wymagania wobec kandydata
2.2. Nabór
2.3. Koniec naboru
2.4. Nawiązanie stosunku pracy
3. Jak przeprowadzić nabór na stanowiska sekretarza?
3.1. Obligatoryjne stanowisko
Wzór 1. Ogłoszenie naboru na wolne stanowisko
Wzór 2. Informacja o wynikach konkursu w urzędzie gminy na stanowisko
Sekretarza Gminy
Wzór 3. Lista kandydatów, którzy spełniają wymagania formalne określone
w ogłoszeniu o naborze na sekretarza gminy
3.2. Ogłoszenia
3.3. Omijanie przepisów
3.4. Nieposzlakowana opinia
4. O wymogu apolityczności sekretarza j.s.t
4.1. Stanowisko sądu
4.2. Wyjątek od zasady
4.3. Pojęcie "partia polityczna"
4.4. Tworzenie partii politycznych
4.5. Kto jest adresatem przepisu?
4.6. Gdy sekretarz już wcześniej był członkiem partii
4.7. Konsekwencje naruszenia zakazu
4.8. Zgoda rady
5. Rola sekretarza jednostki samorządu terytorialnego w ochronie danych
osobowych
5.1. Jak powierzyć zadania?
5.2. Sekretarz - administrator bezpieczeństwa informacji (ABI)
5.3. Sankcje karne -ADO czy ABI?
6. Sekretarz a rada gminy - wzajemne relacje i powiązania
6.1. Komu podporządkowany jest sekretarz?
6.2. Sekretarz a związek międzygminny
6.3. Sekretarz w obecnie procedowanych projektach nowelizacji ustaw
samorządowych
6.4. Podsumowanie

Rozdział 2. ZATRUDNIANIE
1. Skutki podania nieprawdziwych danych podczas procesu rekrutacyjnego
2. Nie wszystkim kandydatom można zadawać jednakowe pytania
3. Informacja publiczna i jej zakres w odniesieniu doosób zgłaszających się
do pierwszego etapu naboru
4. Kontrola naboru przez komisję rewizyjną rady gminy
5. Cudzoziemcy w samorządach
6. Nieposzlakowana opinia jako przesłanka zatrudnienia pracownika
samorządowego
6.1. Brak definicji
6.2. A gdy tej nieposzlakowanej opinii brak
6.3. Nieskazitelny charakter
6.4. Opinia
6.5. Całokształt zachowania XXX
7. Okresy zatrudnienia lub prowadzenia działalności gospodarczej jako
przesłanki zatrudnienia na stanowisku kierowniczym w samorządzie
7.1. Przesłanki odrębne czy kumulatywne
7.2. Wymóg stażu pracy
7.3. Takie samo czy odpowiednie zatrudnienie?
7.4. Wymóg prowadzenia działalności gospodarczej

Rozdział 3. SŁUŻBA PRZYGOTOWAWCZA
1. Organizacja służby przygotowawczej
Wzór 1. Propozycja treści pisma kierownika komórki organizacyjnej
do kierownika jednostki
Wzór 2. Zarządzenie w sprawie sposobu przeprowadzania służby
przygotowawczej i organizowania egzaminu kończącego służbę
Wzór 3. Program służby przygotowawczej
Wzór 4. Protokół z przebiegu służby przygotowawczej
Wzór 5. Protokół z przebiegu i wyniku egzaminu kończącego służbę
przygotowawczą
Wzór 6. Zaświadczenie o wyniku egzaminu kończącego służbę
Wzór 7. Przykładowe zapisy w Regulaminie służby przygotowawczej
2. Egzamin kończący służbę przygotowawczą

Rozdział 4. STOSUNEK PRACY
1. Dozwolona krytyka pracodawcy przez pracownika
2. Kontrola pracownika na zwolnieniu lekarskim
3. Skarga na pracownika samorządowego a ochrona danych osobowych
osoby skarżącej
4. Co pracodawca powinien wiedzieć przed wstąpieniem przeciwko
pracownikowi na drogę sądową
Wzór 1. Upoważnienie do przeprowadzenia kontroli
Wzór 2. Protokół kontroli
5. Zasady wydawania i archiwizowania upoważnień do przetwarzania
danych osobowych
Wzór 3. Upoważnienie do przetwarzania danych osobowych
6. Zakaz konkurencji pracowniczej w samorządzie
6.1. Czyny objęte pracowniczym zakazem konkurencji
6.2. Zakaz konkurencji, nie tylko nieuczciwej
6.3. Ogólna charakterystyka umowy o zakazie konkurencji
6.4. Treść umowy oraz skutki jej naruszenia
6.5. Odmowa podpisania klauzuli konkurencyjnej
6.6. Odszkodowanie za powstrzymanie się od działalności konkurencyjnej
6.7. Wykonywanie umowy po ustaniu zatrudnienia
6.8. Rozwiązanie lub zmiana umowy o zakazie konkurencji
6.9. Konkurowanie z pracodawcą w razie braku umowy o zakazie
konkurencji
6.10. Kilka wskazówek praktycznych
7. Zastępcze wykonywanie cudzych zadań w samorządzie terytorialnym
7.1. Pojęcie "pełniącego obowiązki"
7.2. Powierzenie pełnienia obowiązków dyrektora szkoły
7.3. Wykonywanie cudzych zadań na podstawie ustawy o pracownikach samorządowych
7.4. Powierzenie pełnienia obowiązków za zgodą pracownika
7.5. Powierzenie pełnienia obowiązków na podstawie ustaw ustrojowych
7.6. Skutki naruszenia przepisów o powierzeniu cudzych zadań
(obowiązków)

Rozdział 5. ROZWIĄZANIE STOSUNKU PRACY Z PRACOWNIKIEM SAMORZĄDOWYM
1. Utrata zaufania jako przyczyna rozwiązania stosunku pracy pracowników
samorządowych zatrudnionych na stanowiskach kierowniczych
2. Porozumienie zmieniające a wypowiedzenie warunków pracy i płacy
3. Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia
Wzór 1. Rozwiązanie umowy o pracę z zachowaniem skróconego okresu
wypowiedzenia
Wzór 2. Porozumienie stron
Wzór 3. Wypowiedzenie warunków umowy o pracę
Wzór 4. Porozumienie zmieniające warunki pracy i płacy