ksiazka tytuł: SYMULACJA I KOMPUTEROWE PROJEKTOWANIE DYNAMIKI UKŁADÓW STEROWANIA autor: JANUSZ HALAWA
DOSTAWA WYŁĄCZNIE NA TERYTORIUM POLSKI

FORMY I KOSZTY DOSTAWY
  • 0,00 zł
  • Od 11,00 zł
  • 15,50 zł
  • 0,00 zł
  • Od 9,90 zł
  • Od 11,00 zł

SYMULACJA I KOMPUTEROWE PROJEKTOWANIE DYNAMIKI UKŁADÓW STEROWANIA

Wersja papierowa
Wydawnictwo: POLITECHNIKA WROCŁAWSKA
ISBN: 978-83-7493-331-5
Liczba stron: 345
Oprawa: Miękka
Wydanie: 2007 r.
Język: polski

Dostępność: dostępny
48,20 zł 43,40 zł

Wprowadzenie
Czytelnik, pragnący opanować wyczucie dynamiki obiektów czy zamkniętych układów regulacji, otrzymał narzędzie służące do tego celu w postaci komputera wyposażonego w proste programy symulujące (np. Tutsim) i bardziej rozbudowane jak Matlab z Simulinkiem oraz programy przeznaczone do wyspecjalizowanych prac projektowych. Coraz lepsze są programy do wykonywania działań na wyrażeniach matematycznych (np. Mathematica). Aby efektywnie wykorzystać możliwości obliczeniowe komputerów, należy opanować teoretyczne podstawy dynamiki układów i ich projektowania. Niniejsza monografia jest poświęcona temu celowi. Zawiera elementy teorii równań różnicowych i różniczkowych zwyczajnych i cząstkowych, które mają na celu ułatwić Czytelnikowi zrozumienie wykresów odpowiedzi obiektów i zamkniętych układów regulacji. W monografii podane są zasady komputerowej symulacji układów, ze szczególnym uwzględnieniem układów opisanych równaniami różniczkowymi zwyczajnymi o stałych i zmiennych współczynnikach, w tym opisanych transmitancjami. Zamieszczono wykresy odpowiedzi skokowych modeli opisanych wybranymi transmitancjami. Omówiono zjawisko rezonansu i rezonansu parametrycznego oraz zjawiska zachodzące w układach nieliniowych, w tym występujące w samonastrajaniu regulatorów, i rozwiązania chaotyczne. Podano sposoby identyfikacji obiektów metodami momentów i omówiono zagadnienie identyfikacji stochastycznej. Rozpatrzono zagadnienia dynamiki dyskretnych układów regulacji, w tym rozwiązywanie równań różnicowych.(...)
Autor monografii obszernie wykorzystał swoje wcześniejsze prace, publikowane w czasopismach technicznych. Liczne przykłady i przedstawione rysunki powinny pomóc Czytelnikowi w opanowaniu materiału. Niektóre przykłady - wymagające działań na wielomianach, rozwiązywania prostych układów równań nieliniowych, wykonania wykresów funkcji jednej i dwóch zmiennych -obliczono za pomocą pakietu Mathematica.
Monografia jest przeznaczona dla pracowników naukowych, doktorantów i studentów wydziałów elektroniki, elektrycznych, mechaniczno-energetycznych i mechanicznych, zajmujących się zagadnieniami automatyki i symulacji komputerowej.