TWÓJ KOSZYK

Koszyk jest pusty

ksiazka tytuł: STOSUNKI PRACY W ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ NA TLE PRAWA WSPÓLNOTOWEGO autor: JAN PIĄTKOWSKI, MAREK KOLASIŃSKI, ADAM KOLASIŃSKI
DOSTAWA WYŁĄCZNIE NA TERYTORIUM POLSKI

FORMY I KOSZTY DOSTAWY
  • 0,00 zł
  • Od 11,00 zł
  • 15,50 zł
  • 0,00 zł
  • Od 9,90 zł

STOSUNKI PRACY W ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ NA TLE PRAWA WSPÓLNOTOWEGO

Wersja papierowa
Wydawnictwo: TNOiK
ISBN: 978-83-7285-375-2
Liczba stron: 263
Oprawa: Miękka
Wydanie: 2008 r.
Język: polski

Dostępność: dostępny
41,90 zł 37,70 zł

Właściwe funkcjonowanie administracji publicznej zależy w dużej mierze od zatrudnionych w jej strukturach pracowników, od ich kompetencji, uczciwości, legalizmu działania, zrozumienia roli, jaką pełnią w służbie publicznej.
Książka obejmuje całość wykładu z prawa urzędniczego: określone standardy europejskie o podstawowym znaczeniu dla funkcjonowania administracji publicznej, modele zatrudnienia wyznaczone wiodącymi pragmatykami urzędniczymi, źródła prawa urzędniczego, nawiązanie, zmianę i rozwiązanie stosunku pracy oraz prawa i obowiązki pracownika służby publicznej i jego zaostrzoną odpowiedzialność, a także rozstrzyganie sporów pracowniczych. Popularyzowanie wiedzy prawniczej z tego zakresu jest niezbędne w każdym czasie i w stosunku do szerokiego kręgu odbiorców. Książka ma służyć nie tylko praktykom, ale również studentom uniwersyteckich wydziałów prawa i administracji.

SPIS TREŚCI

Wstęp
CZĘŚĆ I
ZATRUDNIENIE PRACOWNIKÓW W ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ
Rozdział 1
Modele zatrudnienia w administracji publicznej (uwagi polemiczne)
Rozdział 2
Ogólna charakterystyka instytucji (kategorii pojęciowych) prawa urzędniczego
Rozdział 3
Źródła prawa urzędniczego
3.1. Podstawowe źródła prawa urzędniczego
3.2. Źródła uzupełniające (pomocnicze)
3.3. Powszechne źródła prawa pracy
Rozdział 4
Nawiązanie stosunku pracy
4.1. Uwagi ogólne
4.2. Forma nawiązania stosunku pracy
4.3. Treść podstawy nawiązania stosunku pracy
4.4. Przesłanki zatrudnienia w prawie urzędniczym
4.5. Tryb naboru kandydatów do pracy
4.1.
Rozdział 5
Zmiana warunków pracy i płacy
Rozdział 6
Rozwiązanie i wygaśnięcie stosunku pracy
Rozdział 7
Obowiązki pracownika
7.1. Obowiązki powszechne
Rozdział 8
Uprawnienia pracownika
8.1. Uwagi ogólne
8.2. Pracownicze prawa powszechne
8.3. Prawa odrębne pracownika
8.4. Prawa wynikające ze zbiorowego prawa pracy
Rozdział 9
Odpowiedzialność pracownika
9.1. Odpowiedzialność Kodeksowa
9.2. Odpowiedzialność dyscyplinarna
Rozdział 10
Rozpatrywanie sporów o roszczenia pracowników
CZĘŚĆ II ZARYS WSPÓLNOTOWEGO PRAWA PRACY
Rozdział 1
Wprowadzenie do prawa Unii Europejskiej
1.1. Pojęcia Unii Europejskiej, wspólnot i prawa europejskiego
1.2. Ogólna charakterystyka porządku prawnego Wspólnoty Europejskiej
1.2.1. Pierwotne i wtórne prawo wspólnotowe
1.2.2. Zasada bezpośredniego skutku prawa wspólnotowego
1.2.3. Charakterystyka wybranych źródeł prawa wtórnego
1.2.4. Zasada pierwszeństwa prawa wspólnotowego
1.3. Podział kompetencji pomiędzy Wspólnotę Europejską a państwa członkowskie
Rozdział 2
Zasada swobody przepływu pracowników i jej wyłączenie w administracji publicznej
2.1. Zasada swobody przepływu osób w systemie prawnym Unii Europejskiej
2.2. Pojęcie pracownika w prawie wspólnotowym
2.3. Podstawowe prawa pracowników
2.3.1. Prawo swobodnego przemieszczania się i pobytu
2.3.1.1. Podmiotowy zakres prawa swobodnego przemieszczania się i pobytu
2.3.1.2. Prawo wjazdu i wyjazdu
2.3.1.2.1. Prawo wyjazdu
2.3.1.2.2. Prawo wjazdu
2.3.1.3. Prawo pobytu
2.3.1.3.1. Prawo pobytu przez okres nie przekraczający trzech miesięcy
2.3.1.3.2. Prawo pobytu przez okres przekraczający trzy miesiące
2.3.1.3.3. Prawo stałego pobytu
2.3.1.4. Ograniczenia prawa wjazdu i pobytu
2.3.2. Prawo dostępu do zatrudnienia na niedyskryminujących warunkach
2.3.2.1. Ogólna charakterystyka zasady równego dostępu do zatrudnienia
2.3.2.2. Zakaz dyskryminacji bezpośredniej
2.3.2.3. Dyskryminacja pośrednia i środki niedyskryminujące, które istotnie ograniczają dostęp do rynku
2.3.2.4. Sprawa Bosmana jako przykład zastosowania zasady równego dostępu do zatrudnienia
2.3.3. Zasada równego traktowania osób zatrudnionych
2.4. Koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego
2.4.1. Głębokość integracji na płaszczyźnie systemów zabezpieczenia społecznego
2.4.2. Zakres podmiotowy
2.4.3. Zakres przedmiotowy
2.4.4. Filary mechanizmu koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego 2.4.4.1. Zasada równego traktowania
2.4.4.2. Zasada sumowania okresów
2.4.4.3. Zasada zachowania świadczenia bez względu na miejsce zamieszkania
2.4.4.4. Zakaz kumulacji świadczeń
2.4.4.5. Zasada podlegania jednemu ustawodawstwu
2.5. Uznawanie kwalifikacji zawodowych
2.5.1. Wzajemne uznawanie kwalifikacji a swoboda przepływu pracowników
2.5.2. Uznawanie kwalifikacji niezbędnych do uzyskania dostępu do zawodów regulowanych
2.5.2.1. Zasady ogólne
2.5.2.2. Uznawanie kwalifikacji na gruncie zasady swobody świadczenia usług
2.5.2.3. Uznawanie kwalifikacji na gruncie zasady swobody przedsiębiorczości
2.5.2.3.1. Ogólny system uznawania kwalifikacji
2.5.2.3.2. System automatycznego uznawania kwalifikacji na podstawie doświadczenia zawodowego
2.5.2.3.3. System automatycznego uznawania kwalifikacji na podstawie koordynacji minimalnych wymagań w zakresie kształcenia
2.5.3. Uznawanie innych kwalifikacji
2.5.4. Uznawanie kwalifikacji uzyskanych w państwach nie należących do Wspólnoty
2.6. Odmienności związane z zatrudnieniem w administracji publicznej
Rozdział 3
Zakaz dyskryminacji w prawie wspólnotowym
3.1. Ogólna charakterystyka zakazu dyskryminacji w prawie wspólnotowym
3.2. Zakaz dyskryminacji ze względu na płeć
3.2.1. Artykuł 141 TWE
3.2.2. Dyrektywa 2006/54
3.3. Zakaz dyskryminacji z uwagi na kryteria inne niż płeć
Bibliografia